Program - 2012

Alt dette og meget mere kan du opleve i løbet af weekenden her på Ausumgaard:

• Nyd foråret på en gåtur i haven
• Gør et kup hos de mange udstillere
• Få et sjældent indblik i et moderne landbrug
• Udforsk delikatesserne hos de vestjyske fødevareproducenter
• Mærk historiens vingesus i selskab med en kyndig fortæller
- der er lidt for enhver smag, så gå endelig på opdagelse!

Der vil også være en masse spændende aktiviteter for børn og barnlige sjæle i "Børnehjørnet"
• Hoppeborg
• Sandkasse
• Klappedyr
• Klatretårn i halm og meget andet.

I løbet af weekenden kan der forekomme forskellige former for happenings, som ikke er på programmet, som ellers ser sådan ud:

Lørdag d. 12. maj 2012
Kl. 10.00 Åbning af Forårsmessen
Kl. 10.05 Velkomst på scenen
Kl. 10.15 Velkomstopvisning ved Idrætsefterskolen Lægården på plænen (25 min.)
Kl. 10.45 Rundvisning v. Benny Boysen med start v. indgangen (30 min.)
Kl. 11.00 Skovfoged & Nielsen på scenen (45 min.)
Kl. 12.00 Gårdens drift v. Kristian L.-Karlshøj på scenen (25 min.)
Kl. 13.00 Gårdens historie v. Benny Boysen i haven (30 min.)
Kl. 13.30 Vestjydsk Jagthornsblæserlaug ved scenen (30 min.)
Kl. 14-17 Gladur viser islandske heste m. trækture for børn
Kl. 14.00 Thyholm Allstars på scenen (45 min.)
Kl. 15.15 Thyholm Allstars på scenen (45 min.)
Kl. 16.00 Udtrækning af gevinster på indgangsbillet ved scenen (Gevinster afhentes i stand nr. 51)
Kl. 17.00 Lukketid

Søndag d. 13. maj 2012
Kl. 10.00 Åbning af Forårsmessen
Kl. 10.15 Velkomst på scenen
Kl. 10.30 Rundvisning v. Benny Boysen med start v. indgangen (30 min.)
Kl. 11.00 Vestjysk Bigband på scenen (45 min.)
Kl. 11.45 Gårdens drift v. Kristian L.-Karlshøj på scenen (25 min)
Kl. 12.15 Vestjysk Bigband på scenen (45 min.)
Kl. 13.15 Shokour v. Bøvling Idrætsefterskole på plænen (15 min.)
Kl. 13.30 Vestjydsk Jagthornsblæserlaug ved scenen (30 min.)
Kl. 14.00 De fire glade musikanter på scenen (30 min.)
Kl. 14.15 Gårdens historie v. Benny Boysen i haven (30 min.)
Kl. 14.30 Tidl. håndboldlandsholdsspiller Katrine Fruelund udtrækker gevinster på indgangsbillet ved scenen
(Gevinster afhentes i stand nr. 51)
Kl. 15.00 Gymnastikopvisning v. Hardsyssel Efterskole på plænen (30 min.)
Kl. 15.45 Shokour v. Bøvling Idrætsefterskole på plænen (15 min.)
Kl. 16.00 Lukketid

Alle udstillernes stande er åbne hele dagen begge dage. (Du kan se en oversigt over alle udstillere her.)
Der vil være mulighed for at købe mad og drikke hele weekenden.