Udstillerliste




På årets julemarked finder du en spændende blanding af fødevareproducenter, hunsthåndværkere og forretninger med lækre gaveideer til julen.

Her kan du smage og indkøbe de bedste råvarer til højtiden - og måske finde en julegave eller to til dine kære.

Du kan både møde gengangere fra tidligere år, samt nye, spændende deltagere, som er med for første gang.


Se listen over årets udstillere herunder og tjek også årets program.

Fødevarer    
Ausumgaard www.ausumgaard.dk Flæskestege, medister, pålæg mm. af Velfærdsgris
Bageriet max www.bagerietmax.dk Brød, kager og andet bagværk
Baking Sins by Lea www.bakingsins.dk Cupcakes og tilbehør til DIY
Brændte mandler   Brændte mandler og kandiserede æbler
byElke www.facebook.com/byElke Amrikanske sugar cookies og konfekt
Cafe Her og Der www.facebook.com/cafeherogder Kaffe, varm kakao og solbærsagt
Cantinamaria Aps www.cantinamaria.dk Spanske Delikatesser
Fur Bryghus www.furbryghus.dk Julebryg samt diverse øl og snaps
Hargaard Vinimport www.hargaardvinimport.dk Økologiske vine
Honningdrengene www.honningdrengene.dk Vestjysk Honning
Humlum Tarteletter www.fdf.dk/hjerm Tarteletter og juleting
Jyske Råvarer www.jyskeraavarer.dk Juleænder og specialiteter
Kaffehygge www.kaffehygge.dk Stort udvalg af kaffe, the & chokolade
Kræmmergård www.sommerfrisk.dk Æbler, marmelader og æblemost
Lux By Jakobsen  www.facebook.com/Lux-By-Jakobsen Delikatesser og gaveartikler
Marie og Hanne Muff   Hjemmelavet småkagedej og marmelader
Møllerup Gods www.moellerup.com/ Spændende produkter med hampefrø
Nordisk Tang www.nordisktang.dk Udelukkende produkter baseret på tang
Nuts´n More  www.nutsnmore.eu Nødder med og uden chokoladeovertræk
Nørre Kærgård Bison www.tatanka.dk Bison kød, spegepølser og hundeben
Ostemesteren & Café O www.ostemesteren-struer.dk Oste og specialiteter
Stilling Naturbolcher www.stilling-naturbolcher.dk Naturbolcher og lakrids
Struer Håndbryg  www.struerhaandbryg.dk Håndbrygget øl, nektar og honningcider
Tambohus Kro www.tambohus.dk Hjemmelavede specialiteter
Tupperware v. Mona Larsen   Tupperware
Vangsgaard Treat www.vangsgaardtreat.dk Nødder, Superfoods og tørret frugt
Vedersø Vildt www.vedersøvildt.dk Krondyrspegepølser, pålæg og udsk.
Vedovo Wine www.vedovowine.dk Egen import af italienske vine
Venø Seafood ApS www.venoeseafood.dk Østers, muslinger og hummer
Vesterhavsoksen www.vesterhavsoksen.dk Oksekød fra Vesterhavsoksen
Vestjyske Delikatesser www.vestjyskedelikatesser.dk Krydderier, kryddersalte og sennep
Vilstrup Bacon www.vilstrupbacon.dk Gourmet bacon - intet andet!
Vino&Co  www.vino-co.dk Vin og gaveæsker
Aloevera4ever www.myaloevera.dk/elinkm Kosttilskud & cremer baseret på Aloevera
Brænderiet Enghaven www.braenderiet-enghaven.dk Rom, snaps og brændevin fra Østjylland
     
     
Blomster, dekorationer, design og interiør  
Butik Rosenrød www.butikrosenrod.dk Afskårne blomster til jul
By Winther Living www.facebook.com/bywintherliving Design interiør
Daniel´s Gartneri www.facebook.com/danielsgartneri Planter, blomster og kranse
DeluxLiving www.deluxliving.dk Lækkert julepynt
Søren Lassen   Danskproduceret design 
TjillerTjaller www.TjillerTjaller.dk Julepynt, juledekorationer, gaveidéer
     
     
Kunsthåndværk, hobby, julepynt og julegaveideer  
Annes keramik www.annes-keramik.dk Raku, keramik og glas (julepynt)
Brita Uldum   Moskurve
bytanderup  www.facebook.com/BYtanderup Bykort, grafik, beton og julepynt
Det gamle Postkontor www.detgamlepostkontor.dk Julemærker
Elsebeth Mousten   Julepynt, nisser, stjerner, julegrise,
Enough www.enough.as Unikke smykker
fish & moore www.fishandmoore.com Gastro gaver, sjaler/tørklæder af uld. 
Gellerts.dk www.gellerts.dk Læsø strik og andre lækre produkter af uld
Hos Rikke www.hosrikke.dk Garn og tasker
Humlum Kjoler www.humlumkjoleforretning.dk Tøj og mode
Jane Christensen   Figurer i træ
Juletræer - Anders Bloch Hansen Juletræer
Jytte Toft Keramik   Kunsthåndværk og keramik
Ladybug smykker www.ladybugsmykker.dk Håndlavede unika smykker
Luxhøj Design   Decotrævarer - kasser mm
Margit Buus og Solveig Terndrup Pileflet, filt mm
MKs / Back To Nature www.m-ks.dk Brød, ost & pølseposer i naturmaterialer
Mogensen Vvs Comfort www.mogensen-vvscomfort.dk Lækre julegaver fra Vipp & Aquanova
Poul Martin Thorø Østerby  
Unikke vinhylder & rustikke juletræer 
Ringkøbing Børstebinderi www.ringkobing-borsten.dk Håndbundne kvalitetsbørster og koste
stråsø savværk ivs www.stråsøsavværk.dk Borde/bænke sæt, dekorationsplader fra savværket
Telling Glas www.binderiet.com Glas og julepynt
Trædrejer Gunner Nygaard   Trædrejning
Uglen i mosen www.uglenimosen.dk Ugler og meget mere 
unika smykker www.123hjemmeside.dk/unikasmykker Håndlavet sølv og glassmykker
unikavævet.dk www.unikavævet.dk Håndvævede produkter, puder, tørklæder
Vestjysk Jagt og Fritid A/S www.vestjyskjagt.dk Stort udvalg til jagt, fiskeri og fritid
Yvonne & Ruth Lundehøj   www.lundehoj.com Julepynt og tilbehør
Vendelbo www.hosvendelbo.dk Gaveideer: lingeri, nattøj, strømper og dametøj
     
     
Aktiviteter for store og små  
Cupcakes & cookies By elke og Lea Prøv og pynt amerikanske cookies & cupcakes
Smeden og hans kone www.smedenoghanskone.dk Børneaktiviteter
Tombola www.foertidspensionist.dk Landsforeningen for Førtidspensionister
Vestjysk Smedelaug www.vestsmede.dk Oplev aktiviteten i den gamle smedje

Læs mere om aktiviteter og underholdning i programmet