Forårsmesse 2014


Igen i år inviterer vi til to forrygende forårsdage på Ausumgaard, når vi holder forårsmesse lørdag d. 10. og søndag d. 11. maj.

Forårsmessen er en alsidig og folkelig begivenhed samt et udstillingsvindue for både kunst, håndværk, mode, fritid og ikke mindst fødevarer fra Vestjylland.

I løbet af weekenden vil der være masser af musik og underholdning på plænerne i gårdspladsen.
Igen i år vil der være historiske rundture og vi sætter ekstra fokus på de gode fortællinger fra gården, når Struer Museum udstiller i stuerne.

Ligesom sidste år vil Hardsyssel efterskole lave masser af klatreaktiviteter i haven, og af musikalske indslag vil der både være gengangere som Vestjysk Bigband, der giver koncert om lørdagen fra kl. 11-13 og nye ansigter som bl.a. Steen og Mette Jacobsen og den unge Marie Vilsbøll.

I 2013 havde vi besøgsrekord med 5500 gæster, som alle bidragede til en fantastisk stemningen, og vi håber, at ligeså mange vil kigge ind forbi til et par hyggelige timer på gården igen i år.

Du kan se billeder fra messen i linket herunder og på vores facebookside.
Billeder fra forårsmessen 2013


Praktisk information

Åbningstider: Lørdag kl. 10-17, søndag kl. 10-16
Entre: Voksne: 60 kr., børn ml. 3-12 år: 30 kr., børn under 3 år: gratis

Lækre måltider, kaffe, kage og drikkevarer kan købes på messen.
 

Program


Lørdag

   

Søndag

 
10:00 Forårsmessen åbner   10:00 Forårsmessen åbner
10:00-11:00 Struer Musikskole   10:15-10:30 Philip Dybjerg spiller rundt omkring
11:00-13:00 Vestjysk Big Band   10:30-11:00 Benny Boysen
13:00-13:30 Benny Boysen   10:50-11:20 Marie Vilsbøll
13:00-15:00 Stald Nørretelling med heste på Opvisningsplænen   11:00-11:30 Schweisshunde går spor i haven
13:15-13:45 Steen og Mette Jacobsen   11:00-13:00 Stald Nørretelling med heste på opvisningsplænen
13:15-13:45 Schweisshunde   11:20-11:45 Kristian Lundgaard-Karlshøj fortæller om Ausumgaard
13:45-14:15 Kristian Lundgaard-Karlshøj fortæller om Ausumgaard   11:50-12:15 Philip dybjerg ved scenen
14:15-14:30 Vestjydsk Jagthornblæserlaug   12:20-12:50 Marie Vilsbøll
14:30-15:15 Steen og Mette Jacobsen   13:00-14:00 Fischers
15:15-15:30 Schweisshunde   14:00-14:25 Bøvlingbjerg Idrætsefterskole
15:30-16:00 Marie Vilsbøll   14:15-14:45 Schweisshunde
16:00-17:00 Steen og Mette Jacobsen   14:30-14:45 Vestjydsk Jagthornblæserlaug
17:00 Forårsmessen lukker   14:45-15:30 Fischers
      15:35-16:00 Struer Danseskole
Hele dagen Hardsyssel efterskole klatrer i haven   16:00 Forårsmessen lukker
         
      Hele dagen Hardsyssel efterskole klatrer i haven




Udstillerliste

Den 30. april er der tilmeldt 114 udstillere - heriblandt både gengangere fra tidligere år, samt helt nye deltagere.
De fleste har været forbi og besøge os d. 29. april til syn af stande. Humøret var højt hele vejen rundt - og vi kan vist godt afsløre, at de glæder sig til at tage imod en masse gæster på gården d. 10. og 11. maj.

 

Hobby og fritid

 
Legehimlen www.legehimlen.dk 
Tinsoldaten www.tinsoldat.dk
Vestjysk jagt og fritid www.vestjyskjagt.dk
struer golfklub www.struer-golfklub.dk
Rejsen for dig www.rejsenfordig.dk
Specialbutikken Holstebro www.specialbutikken.dk
Forfatter Erik Jakobsen www.birkildvej.dk
Hop og Rul www.hopogrul.dk
Havepavillonfabrikken www.havepavillonfabrikken.dk
Fireline  
Aloe vera dyrepleje  
Højgaards Maskinfabrik www.hm-specialbutikken.dk
Struer Museum www.struermuseum.dk
Kurbad Limfjorden www.kurbadlimfjorden.dk/
Hjerl Hede www.hjerlhede.dk
Kulturperlen www.kulturperlen-holstebro.dk/
Vesterhavets fodboldgolf www.vesterhavetsfodboldgolf.dk
Hjerm Jagtforening  
House of Coal www.houseofcoal.dk/
Tupperware  
   

Fødevarer

 
Slagter Sørensen www.slagtersorensen.dk
Hveddegaard  www.hveddegaard.dk
Tvis Honning www.tvishonning.dk
Bager Max www.bagerietmax.dk
By Elke www.facebook.com/byElke
Det Grønne Hjørne www.dgh-thyholm.dk
Fur Bryghus www.furbryghus.dk
Nr. Kærgaard Bison www.tatanka.dk
Struer Håndbryg www.struerhaandbryg.dk/
Vinladen www.vinladen.com/
Kræmmergaard www.kraemmergaard7660.dk/
Otto Poulsen  
Dansk And  
Rahbeks Vinhandel www.rahbek-vin.dk
Kreannette  
Mads Eyde, brændte mandler www.brændte-mandler.dk/
Tvis Gårdbutik www.tvisgaardbutik.dk/
Hedeagergaard www.hedeagergaard.dk/
Vesterhavsoksen www.vesterhavsoksen.dk/
Vestergades Slagter www.vestergadesslagter.dk
Pandekageboden www.pandekageboden.dk
Ausumgaard www.ausumgaard.dk
   

Krop og velvære

 
Aktiv Helse struer.aktiv-helse.com/
Gunhilds zoneterapi  
KST klinikken kstklinikken-struer.dk/
Rosenmetoden www.anne-marieszone.dk/
Afrodite www.afroditestruer.dk/
Forever Living Products  
Bailine Holstebro www.bailine.dk
   

Kunst og håndværk

 
Dorte Thesbjerg, accesories  
Dorte Telling, glas  
Fat tables www.fattables.dk
Butik Ret & Vrang www.butikretogvrang.dk
Gerda Garn www.gerdagarn.dk
Trædrejer Børge Jensen  
Margit Buus, Filt  
Solveig Terndrup, pileflet  
Else Støtrup, glas  
Jan Rysgaard, smykker i sølv  
Annes Keramik www.annes-keramik.dk/
Bødkeriet www.bødkeriet.dk/
Rømer Design  
Børstenbinderen Ringkøbing  
Hans Jørn Madsen, ben og horn  
Henning Lauritsen, dekupør  
Jytte Toft, keramik  
Garnliv www.garnliv.dk
Trædrejer Gunner Knudsen  
Kirsten Kubstrup, galleri  
Lotte Bay, kunst www.lottebay.dk/
Lærke Velden www.velden.dk/
Mette Elmholdt  
Nordvestkunst www.nordvestkunst.dk
Kirsten Rysbjerg  
Bente hornstrup  
Jytte Hessellund  
Iben Zobbe www.Ibenlykkezobbe.com
Lilli H. Nielsen, smykker www.123hjemmeside.dk/unikasmykker  
Anna Bjerrum, Annas Glas www.annasglas.dk
Elsebet Bondgaard, keramik www.bondgaardkeramik.dk
Karin Toftegaard, akvarel www.galleri-lindtorp.dk
Britta Jespersgaard, keramik www.brittas-keramik.dk
Randi Pedersen  
Ulla Brosbøl, akvarel mm. www.ullabrosboel.dk  
Britt Fage, glas - maleri mm. www.britt.fage.dk  
Anna Grethe Bundgaard, maleri www.gallerikongsholm.dk  
Trijntje Huizinga             www.trijntjesdesign.dk
Tina Poulsen                   www.123hjemmeside.dk/tp-minksjaler
Majbritt Dalgård            www.glitterflitter.dk
Astrid Nielsen  
   

Mode og indretning

 
Hønsehuset www.honsehuset.com
London Bazar www.londonbazar.dk/
Herreværk www.facebook.com/Herrevaerk
Nina Nygaard Smykker nygaardsmykker.dk
Doris Ege, smykker www.krystallen.eu/
Synergetix  
Lone Keilberg, smykker  
Flowersupport www.flowersupport.dk
Fransk Livsstil www.fransklivsstil.dk/
No. 8  
Landsbymusen www.landsbymusen.dk
Londhagen Studio www.londhagenstudio.dk
Helle Bjerre www.facebook.com/TjillerTjaller.dk
ByOverbye.dk www.byoverbye.dk
Falk sko  
   

Uddannelse, energi og andet

 
Jes Velsø www.velsoe.dk
Termoblow www.termoblow.brandbart.com
Elcenter Vest www.el-center-vest.dk
Vestjysk Bank www.vestjyskbank.dk
Sparekassen Vendsyssel www.sparekassen-vendsyssel.dk
Produktionsskolen www.pnvj.dk
Rydhave Efterskole www.rydhave.dk
Flex Altan v. Dommerby Stål www.flexaltan.dk
Vestjysk smede www.vestjysk-smede.dk